Miejsca

Gasherbrum III. Karakorum. Pakistan

Gasherbrum III, (7952m.n.p.m.) i z prawej Gasherbrum II (8035m.n.p.m.). Gasherbrum III jest piętnastym szczytem świata (najwyższy siedmiotysięcznik), zdobytym po raz pierwszy w 1975 roku przez polską wyprawę.

Gasherbrum III, (7952m.n.p.m.) i z prawej Gasherbrum II (8035m.n.p.m.)

Alpamayo. Cordillera Blanca. Peru

Mimo, że przy swej wysokości nie należy do najwyższych andyjskich szczytów, to doceniana jest za swą urodę. Potwierdzono to na wystawie fotograficznej w Monachium w 1966 roku, kiedy to nazwano ją „Najpiękniejszą górą świata”. Na zdjęciu słynna południowo-zachodnia ściana z widoczną drogą pierwszych zdobywców.

Alpamayo (5947m.n.p.m.). CordilleraBlanca, Peru

Dolomity. Sella

Sella jest dość oryginalną, nietypową grupą. Jej szczyty nie przypominają strzelistych turni, tak charakterystycznych dla Dolomitów. Jest to raczej rozległy płaskowyż, rozpostarty pomiędzy dolinami. Przywodzi na myśl nasze Góry Stołowe, choć jest to zdecydowanie nie ta skala, bo szczyty sięgają powyżej 3.0 tys. m.n.p.m. Najwyższy szczyt grupy PizBoe (3152m.n.p.m.) jest łatwo dostępny, nawet dla niedoświadczonych turystów. Uchodzi wręcz za najłatwiejszy trzytysięcznik Dolomitów. Poniżej kilka zdjęć ukazujących urodę grupy.

Azure Window. Malta

Azure Window. Zdjęcie archiwalne.

Azure Window, Malta.
Tak wyglądał kiedyś najsłynniejszy skalny most świata. Niestety 8 marca 2017 roku podczas sztormu, znany na całym świecie symbol wyspy Gozo runął do morza. Powodem zawalenia była postępująca erozja skały. Jak widać nic nie jest wieczne…